Paraziták vége
Támogass te is! A cannes-i bemutató után a közönség több mint ötperces ovációval jutalmazta Pong Dzsunho Bong Joon-ho Élősködők című filmjét.
Élősködők: Az osztályharc már a spájzban van
Majdnem annyi ideig éljenezték, mint Quentin Tarantino Volt egyszer egy Hollywoodját. Az Élősködők végül meg is nyerte a fesztivál legfontosabb díját, az Arany Pálmáttulajdonképpen megérdemelten.
Pong Dzsunho a Snowpiercer — Túlélők viadala, a Gazdatest és az Okja rendezője hosszú, tízéves nemzetközi kitérő után tért vissza Dél-Koreába, elmondása szerint azért, hogy újra teljesen kompromisszummentes filmet készíthessen. Ez lett az Élősködők, két család története, amelyek a dél-koreai társadalom két végletét testesítik meg.
Élősködők - Kritika
Kim Kitek Szong Gangho családja egy paraziták vége félszuterénben lakik, állandó munkája egyik családtagnak sincs. A gyerekek, bár kétségkívül jó eszűek, pénz híján nem járnak egyetemre, a szülők nem dolgoznak. Most éppen pizzásdobozok hajtogatásából élnek, közben lopják a szomszéd wifijét, és más ehhez hasonló stiklikkel próbálnak boldogulni.
Egy napon aztán az paraziták vége hullik a nagy lehetőség: a fiú egyik barátja külföldre utazik, és addig megkéri őt, hogy helyettesítse a gazdag Park családnál, ahol a nagylányt tanítja angolra. Fotó: Mozinet Kivunak Csö Usik egy percig sem gond diplomát hamisítani, és ezzel a Kim család már be is tette a lábát Parkékhoz.
Navigációs menü
De nem állnak meg itt: szép lassan mindannyian a család közelébe férkőznek ilyen-olyan pozíciókba, például sofőrnek, házvezetőnőnek, vagy éppen a problémás kisgyerek mellé művészetterapeutának szegődnek. A gond csak az, hogy abban a világban, ahol egy gazdag család 24 órában csicskáztatható házvezetőjének lenni felér egy lottóötössel, nem olyan könnyű megtartani egy csalással szerzett munkát.
Annál is inkább, mert Parkék háza súlyos titkokat rejt. Az Élősködők szépen illik azoknak a mostanában sokasodó filmeknek a sorába, ahova a nemrég bemutatott Joker is tartozik: a kapitalizmust, az egyre szélesebbre nyíló társadalmi ollót kritizáló filmek közé.
De Pong Dzsunho kritikája közel sem merül ki annyiban, hogy a szegények azért szegények, mert semmilyen paraziták vége nincs és nem is volt soha az alacsony sorból kitörni. A gazdagok meg azért gazdagok, mert beleszülettek a jóba, és simán kizsákmányolják a náluk szerencsétlenebbeket. Itt szó sincs arról, hogy a szegények jók, a gazdagok meg gonoszak lennének. Mindkét családban van szeretet, mindkét szülőpár kapcsolata működik valamennyire.
Mindkét családban aggónak a szülők a gyerekeikért, és lehető legjobbat akarják nekik.
- Élősködők: Szegényen gazdagok Péter Zsombor
- Helminthiasis koncepció
- És ennek tényleg lehet örülni.
- Petesejtek és paraziták jelentése
- Megszabadulni a parazita gyógyszerektől
- A Londonban élő James Michael igazi álomutazásként élte meg, amikor három barátjával együtt Afrikában turistáskodott, de visszaérkezése után az egész egy szörnyű rémálommá változott.
- Előkészületek[ szerkesztés ] A film ötlete ban született meg.
- Az idei év során három - hol széles, hol relatíve széles nézőközönségi réteget megmozgató - mozifilm is készült, amely napjaink gazdasági helyzetét az osztálykülönbségek tükrében vizsgálta.
De mindkét család zárt világban él, nem tud és nem is akar empátiát gyakorolni a világán kívül esőkkel szemben. Fotó: Mozinet.